Tábor je hudebním obrazem husitství - výraz revoluční vůle, stálosti, vytrvalosti a tvrdošíjné neústupnosti táboritů, nikoli hudební popis jednotlivých husitských bitev, což zdůrazňuje i Smetana ve svém nástinu obsahu Mé vlasti.
Hlavním hudebním motivem, který prostupuje celou skladbou, je husitský chorál "Kdož jste boží bojovníci", nejvýznamnější bojová píseň a symbol táboritů. Chorál je rozčleněn na tři části: První, spojená se slovy "Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho", představuje (zvláště v úvodu rytmicky tvrdým taktem) výzvu k boji. Druhá část s náboženským motivem "Prostež od Boha pomoci a doufejte v něho" zní pak kontrastně varhanním zvukem dřevěných dechových nástrojů jen jako citát a není dále rozvíjena. Ze třetí části znázorňující sílu táborské víry "že konečně s ním vždycky zvítězíte" vyrůstá pak velkolepé hudební ztvárnění Tábora jako neporazitelné revoluční bašty.
Smetanův výklad:
„Motto: "Kdož jste boží bojovníci!" Z této velebné písně pozůstává celá stavba skladby. V sídle hlavním – v Táboře – zazněl tento zpěv zajisté nejmohutněji a nejčastěji. Skladba líčí též pevnou vůli, vítězné boje, stálost a vytrvalost a tvrdošíjnou neústupnost, kterou skladba též končí. Do detailů se nedá rozdrobit, nýbrž zahrne všeobecně slávu a chválu husitských bojů, a nezlomnost povahy husitův.“